Hoppa till innehåll

F1®-kvällen drog 215 personer

Uppdaterad: 29 september 2026 | Publicerad: 31 augusti 2026

Måndagen den 31 augusti var en annorlunda dag för oss. För första gången någonsin bjöd vi in till en unik F1®-kväll – och vilket fantastiskt mottagande vi fick! Hela 215 personer fyllde vår entré för att dela denna minnesvärda kväll med Audi-teamet.

Kvällens stora höjdpunkter

Stämningen i hallen var på topp när det var dags för kvällens stora ögonblick: den officiella avtäckningen av Audis F1®-bil R26 (replica) och nya Audi RS5. Att få uppleva Formel 1®-bilen på så nära håll var en uppskattad upplevelse för både stora och små besökare.

Utöver premiärvisningarna kunde gästerna vandra genom en unik bilutställning som visade upp Audis stolta historia. Här trängdes allt från det klassiska originalet Audi urquattro till både första och andra generationen av sportbilen Audi R8.

För den som ville testa körskickligheten fanns en utmanande racingsimulator på plats, och för nästa generation racingfans bjöds det på aktiviteter som rittävlingar och playstation-spel. Självklart bjöds det även på god mat och dryck under kvällen. Våra populära Audi-modeller rullade på vägarna under hela kvällen med kunder som ville prova sin nästa bil.

Ett stort tack!

Även om vi visste att intresset var stort och att många anmält sig, var det en nästan overklig känsla att få ta emot så många glada besökare på plats.

Tusen tack till alla er som kom och ville dela denna kväll med oss. Ni gjorde den till en succé!